20 paź 2017

Służba zdrowia to priorytet naszego rządu

Nie ulega żadnych wątpliwości, że sytuacja w polskiej służbie zdrowia nie jest rozwiązana od wielu, wielu lat. Nie poradziły sobie z nią poprzednie rządy. W ostatnim programie politycznym "Konfrontacje" mówiłem o tym, jakie są propozycje rządu Prawa i Sprawiedliwości, by poprawić los lekarzy rezydentów i uzdrowić cały system.

Sytuacja w polskiej służbie zdrowia daleka jest od ideału - co do tego nikt nie ma najmniejszych wątpliwości. To są niestety zaniedbania wieloletnie. Oczywiście zgadzam się, że trzeba dojść do poziomu 6 procent PKB przeznaczonych na służbę zdrowia, bo bez tego bardzo ciężko będzie naprawiać cały system. Oczywiście nikt nie neguje tego, że lekarze rezydenci powinni więcej zarabiać. Przytoczę jednak kilka istotnych faktów. 

W czasie sprawowania rządów Prawa i Sprawiedliwości, od 2015r. nastąpił wzorst wynagrodzeń dla stażystów i rezydentów o 40 procent, po drugie - uwolniliśmy 850 miejsc na państwowych uczelniach medycznych, dzięki czemu automatycznie zwiększyliśmy liczbę osób kształcących się w zawodzie lekarza. Minister zdrowia w rządzie PO-PSL, Bartosz Arlukowicz, który dzisiaj niejako stał się twarzą protestów i niemal ze łzami w oczach walczy o rezydentów, a warto przypomnieć, że to właśnie nie kto inny, jak pan poseł Arłukowicz jako minister zdrowia ograniczał kiedyś ilość naboru w publicznych uczelniach medycznych.

Teraz jest pytanie inne? Co działo się przez osiem lat rządów PO-PSL, że ci młodzi ludzie nie protestowali, a teraz nagle zaczęli protestować. Gdy Prawo i Sprawiedliwość przejęło władzę, to nagle ich sytuacja się diametralnie zmieniła, czy rząd PiS zabrał im jakieś pieniądze, ograniczył im wynagrodzenie? Nie.

Powstał specjalny zespół przy ministrze zdrowia, który wraz z różnymi środowiskami lekarskimi do 15 grudnia ma wypracować stanowisko, by systemowo naprawiać służbę zdrowia. Jedną z propozycji jest zwiększenia uposażenia lekarza rezydenta o 2 tys. zł w zależności od specjalizacji w ciągu najbliższych czterech lat.

Odcinek Konfrontacji do obejrzenia tutaj: https://youtu.be/9YOjLQn9mB8


Służba zdrowia to priorytet naszego rządu