8 lut 2018

Nowelizacja ustawy o zasadach zarządzania mieniem

Sejmowa komisja do spraw Energii i Skarbu Państwa przyjęła poselski projekt zmniejszający wymagania dla przedstawicieli załóg w radach nadzorczych spółek SP, w tym KGHM Polska Miedź S.A. Przypomnę, że jestem współautorem nowelizacji ustawy o zasadach zarządzania mieniem państwowym, które reguluje te przepisy.

"Takie rozwiązanie umożliwia wskazanie do rady nadzorczej wielu kandydatów z grona pracowników, którzy pomimo braku spełnienia wymogów w obecnie obowiązujących przepisach ustawy, posiadają wiedzę o spółce, doświadczenie oraz niezbędne zaufanie samych pracowników", (cyt. wpolityce.pl).

- W świetle obowiązującej ustawy może się zdarzyć tak, że przedstawiciele z ramienia załogi do rady nadzorczej danego państwowego przedsiębiorstwa, na przykład KGHM-u, byłyby to osoby, które nie do końca znają firmę, są niejako z przypadku. Po drugie, to, że tacy kandydaci spełnialiby wymogi, wcale nie musiałoby oznaczać, że cieszą się pełnym zaufaniem załogi. Nam zależy na tym, by nie ograniczać startu w wyborach do rad nadzorczych osobom, które mają doświadczenie, które wiele lat funkcjonują w poszczególnych spółkach Skarbu Państwa, a przede wszystkim mają ogromne zaufanie ze strony pracowników - tłumaczy poseł PiS, Krzysztof Kubów. (miedziowe.pll)

Posłowie z Prawa i Sprawiedliwości proponują zmiany  w wyborze pracowników do rady nadzorczej. Zniesiona ma być część dotychczasowych wymagań. Projektem zajmowała się sejmowa komisja ds. energii skarbu państwa. Opozycja jest przeciwna zmianom. W Sejmie podczas obrad sejmowej komisji ds. energii i skarbu państwa miało pierwotnie odbyć się rozpatrzenie informacji na temat strategii rozwoju polskich spółek paliwowych PKN Orlen i Grupy Lotos na rynku krajowym i rynkach zagranicznych. Informacje miał przedstawić minister energii, Krzysztof Tchórzewski. Jednak dzień przed wydarzeniem zmieniono porządek obrad.

Tematem obrad komisji stało się pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o zasadach zarządzania mieniem państwowym oraz ustawy o komercjalizacji i niektórych uprawnieniach pracowników. Projekt przedstawił poseł Prawa i Sprawiedliwości, Krzysztof Kubów.

W myśl poselskiej nowelizacji ustawy o zasadach zarządzania mieniem państwowym, osoby wybrane przez pracowników do rady nadzorczej spółki lub grupy kapitałowej, nie będą musiały m.in. spełniać wymogu posiadania pozytywnej opinii Rady do spraw spółek, wykształcenia wyższego (biznesalert.pl).


Nowelizacja ustawy o zasadach zarządzania mieniem