16 paź 2018

400 milionów wraca do Zagłębia Miedziowego

Dzięki zabiegom i staraniom posła Prawa i Sprawiedliwości, Krzysztofa Kubowa i jego wielokrotnych osobistych rozmów z szefem rządu, na posiedzeniu Rady Ministrów przyjęto zmiany ustawy podatku od wydobycia niektórych kopalin. To oznacza obniżenie podatku miedziowego i przekazywanie w formie darowizny 5. procent gminom Zagłębia Miedziowego. Rocznie do Zagłębia powróci 80 milionów złotych, w ciągu 5 lat kadencji samorządu - będzie to 400 milionów.

O decyzji Rady Ministrów poinformował na specjalnej konferencji prasowej premier poslkiego rządu, Mateusz Morawiecki.  

-  Wydaje się, że wreszcie znaleźliśmy bardzo dobrą formułę, nad którą zresztą będziemy jeszcze dalej w kolejnych miesiącach pracować, żeby ją jeszcze poprawiać na korzyść rozwiązań lokalnych. Pewna część kwoty podatku miedziowego zostanie przeznaczona na cele związane z działalnością jednostek samorządu terytorialnego. Ta część będzie odliczona od podatku, a więc będzie z ewidentną korzyścią dla wszystkich mieszkańców i te pieniądze zostaną wykorzystane na potrzeby lokalnej społeczności, z czego bardzo się cieszymy. To jest też promocja dobrego modelu współpracy pomiędzy państwem a samorządem, chcemy jak najbardziej efektywniej do tej współpracy doprowadzić. Zależy nam na tym, by rozwój polskiej gospodarki służył wszystkim obywatelom.  Dziękuję panu posłowi Krzysztofowi Kubowowi i ministrowi Adamowi Lipińskiemu, bo oni jak nikt inny zabiegał o zmianę formuły tego podatku - mówił na konferencji prasowej premier polskiego rządu, Mateusz Morawiecki.

O zmianach dotyczących podatku miedziowego mówiła natomiast minister finansów, Teresa Czerwińska.

- Celem samej regulacji jest wprowadzenie możliwości darowizny, która będzie obniżała kwotę podatku od wydobycia niektórych kopalin. Darowizna będzie dokonywana na rzecz jednostek samorządu terytorialnego w wysokości 5 procent. To oznacza de facto pomniejszenie tego podatku, a pieniądze będą przeznaczone na rzecz lokalnych samorządów, które będą wykorzystywać te środki na cele społeczne, kulturalne i rozwojowe. Będzie to swego rodzaju rekompensata - tłumaczyła pani minister.

O zmianę formuły podatku miedziowego zabiegał nie kto inny, jak poseł Krzysztof Kubów.

To bardzo ważny dzień dla samorządów Zagłębia Miedziowego, to ważny dzień dla Lubina - stolicy Polskiej Miedzi. Przekazanie minimum 400 milionów złotych w czasie 5 lat trwania kadencji samorządu dla gmin Zagłębia Miedziowego pozwoli na dalszy ich rozwój. Dziękuję panu premierowi za dotychczasowe spotkania i rozmowy w sprawie podatku miedziowego i podjęcie tej ważnej i oczekiwanej decyzji przez samorządy Lubina, Polkowic, Legnicy i Głogowa - powiedział poseł Prawa i Sprawiedliwości, Krzysztof Kubów.

Nowelizacja ustawy o podatku od wydobycia niektórych kopalin wejdzie w życie 1 czerwca 2019r. Podatek miedziowy został wprowadzony w kwietniu 2012r. przez rząd Platformy Obywatelskiej i PSL.


400 milionów wraca do Zagłębia Miedziowego